O nas

Instytut Odpowiedzialnego Biznesu

Instytut Odpowiedzialnego Biznesu działając jako think-and-do tank (fabryka pomysłów, zbiornik koncepcji) – bierze udział w tworzeniu innowacji społecznych, testowaniu ich w warunkach rynkowych, tworzeniu analiz oraz wyciąganiu ogólnych wniosków z projektów które odniosły sukces. Wszystko to w celu rzecznictwa za zmianami polityk publicznych w ich zakresie.

Wierzymy, że jedynie podejście od dołu do góry (z ang. bottom up) jest prawidłowe i przynosi korzyści społeczności. Podejście od góry do dołu (z ang. top down) nie działa i prowadzi jedynie do nadużyć.

Ufamy przez to, że zgodnie z wieloletnimi badaniami Elinor Ostrom, dzięki okazywaniu zaufania, współtworzeniu reguł, monitorowaniu, systemowi kar i nagród udaje się przekształcać wspólne zasoby we wspólne dobra. Nowe technologie i sposoby komunikacji, które tworzą między ludźmi utrwalone reguły i normy zachowań, pomagają zaś społecznościom organizować się w dużo inteligentniejszy niż dotychczas sposób.

Uważamy, że społeczną odpowiedzialnością biznesu (z ang. Corporate Social Responsibility, CSR) jest przyjęcie przez firmę perspektywy dobrego obywatela (z ang. Corporate Citizenship), a nie pasażera na gapę. Inwestowanie przez firmę we wspólne dobra i nie zrzucania odpowiedzialności za ich rozwój jedynie na osoby prywatne, czy też działania sektora publicznego. Jednocześnie angażując się w debatę publiczną która tych dóbr dotyczy.

Instytut Odpowiedzialnego Biznesu powstał w listopadzie 2003 roku.
W latach 2006 – 2009 realizował na Podlasiu program Społecznych Pracowni Edukacyjno-Komputerowych finansowanych z grantu Microsoft Unlimited Potential. Uruchomionym w Polsce osobiście przez Billa Gatesa.
https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/4180,Otwarcie-Pracowni-Edukacyjno-Komputerowych-na-Podlasiu.html

Zespół

Paweł Makowiecki

Menadżer ds. Wiedzy, Budowniczy Społeczności. Specjalizuje się w tematyce innowacji. Pomysłodawca i założyciel think-and-do-tanku Instytutu Odpowiedzialnego Biznesu. Inicjator otwarcia Współpracowni oraz powstania raportu Kreatywni w Białymstoku. Absolwent Szkoły Trenerów Biznesu Grupy TROP.

Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów i wydarzeń metodami otwartej przestrzeni, a także book sprintów, czyli spotkań, w których uczestnicy współtworzą w bardzo krótkim czasie teksty nadające się do publikacji.

Uwielbia długie podróże po krajach rozwijających się. Jego ulubione to Sri Lanka, Indie, Kambodża oraz kraje byłego ZSRR.

Robert Cieloszczyk

Teoretyczny miłośnik długiego spania a praktyczny żagli, nart i wyrobów regionalnych. Mimo wieku sugerującego ustatkowanie lubi poznawać nowe, inne, nietypowe. Prezes Klubu Strzeleckiego Ligi Obrony Kraju GROT w Białymstoku.

Na co dzień programista w jednej z największych i najnowocześniejszych drukarni w tej części Europy, która od czasu przejęcia przez dużą międzynarodowa korporację zmienia tak czesto nazwy że nie nadąża się do nich przyzwyczaić.

W życiu przyświeca mu powiedzenie Henrego Forda: Jeżeli myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację.

Piotr Grabowski

Pilot wycieczek i instruktor żeglarstwa. Miłośnik wypraw rowerowych i szalonych podróży. Człowiek żyjący wyzwaniami. Przez cztery lata student 5. roku warszawskiej SGH.

Aktualnie Event Manager przestrzeni coworkingowej HubHub w Warszawie, najnowszym projekcie jednego z największych deweloperów branży nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Mentor startupów w programach akceleracyjnych oraz konsultant w zakresie tworzenia aplikacji internetowych i mobilnych dla firm.
Współtwórca największego polskiego festiwalu muzycznego w Alpach – SnowShow Music Fest. Doświadczony Prezes Zarządu Współpracownia Sp. z o.o.

Piotr Matuszek

Rysuje od kiedy pamięta. Miłośnik wzornictwa przemysłowego i dobrego rzemiosła. Pierwszą firmę (studio graficzne) założył wraz z przyjacielem na pierwszym roku studiów. Związany z inicjatywami dotyczącymi przestrzeni publicznej w Białymstoku. Laureat międzynarodowych konkursów architektonicznych.

Na codzień praktykujący architekt i projektant wnętrz.